Warsztaty

Serdecznie zapraszamy na wrześniowe Warsztaty Metodologiczne, które odbędą się przed II Kongresem Europeistyki w Szczecinie.

Organizatorem VIII Ogólnopolskich Warsztatów Metodologicznych z Europeistyki jest Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Warsztaty odbędą się w dniach 25-26 września 2017 r. i będą bezpośrednio poprzedzały II Ogólnopolski Kongres Europeistyki zaplanowany na 26-28 września 2017 r.

Warsztaty adresowane są do Doktorantów i Habilitantów, którzy wyrażą gotowość konsultacji swoich zamierzeń badawczych pod względem metodologicznym i teoretycznym z uznanymi badaczami w tej dziedzinie. Podczas dwudniowych warsztatów odbędą się wykłady dotyczące badań z zakresu metodologii. Warsztaty przeprowadzone zostaną w kilkuosobowych grupach tematycznych. Poprowadzą je specjaliści we wskazanych wyżej dziedzinach, zaś uczestnicy warsztatów zaprezentują teorie i metody wykorzystywane w swoich pracach badawczych.

Dla zainteresowanych przewidziane zostały indywidualne konsultacje z zaproszonymi ekspertami. Efektem warsztatów metodologicznych będzie recenzowana publikacja, zawierająca teksty uczestników wraz z komentarzami profesorskimi.

------------------------------------------------------------------------------------------

Ogólnopolskie Europeistyczne Warsztaty Metodologiczne

Ogólnopolskie Europeistyczne Warsztaty Metodologiczne odbywają się cyklicznie od 2010 r. Pierwsze i piąte odbyły na Uniwersytecie Warszawskim. Służą zarówno debatom na temat dylematów teoretycznych i metodologicznych związanych z europeistyką, jak i integracji środowiska badaczy. Warsztaty adresowane są do doktorantów i habilitantów, którzy chcieliby w gronie ekspertów skonsultować swoje rozprawy. Serdecznie zapraszamy wszystkich reprezentantów politologii, stosunków międzynarodowych, prawa, administracji, socjologii, ekonomii, antropologii oraz innych dyscyplin związanych z europeistyką. Dla młodych badaczy  Warsztaty będą znakomitą okazją do skonfrontowania własnego warsztatu badawczego z najwybitniejszymi i doświadczonymi recenzentami prac doktorskich i habilitacyjnych z ośrodków akademickich z całej Polski. W Warsztatach mogą wziąć udział zarówno doktoranci i habilitanci, którzy dopiero formułują swój temat badawczy, jak i ci, których badania znajdują się w zaawansowanym stadium.

Dwudniowe przedsięwzięcie składa się przeważnie z wykładów dotyczących badań z zakresu studiów europejskich i zagadnień metodologicznych, pracy w kilkuosobowych grupach tematycznych ze specjalistami, w których uczestnicy zaprezentują teorie i metody wykorzystywane w swoich pracach badawczych oraz indywidualnych konsultacji z zaproszonymi ekspertami. Efektem spotkania jest zazwyczaj publikacja zawierająca teksty uczestników wraz z komentarzem profesorskim.

W 2016 roku Warsztaty odbyły się w Kielcach, a w 2017 roku odbędą się w Szczecinie.

Wykaz Ogólnopolskich Europeistycznych Warsztatów Metodologicznych

• I Ogólnopolskie Europeistyczne Warsztaty Metodologiczne dla Doktorantów i Habilitantów, 11–12 maja 2010 r., Katedra Europeistyki, Uniwersytet Warszawski

• II Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczne z Europeistyki dla Doktorantów i Habilitantów, 19–20 kwietnia 2011 r., Instytut Politologii i Europeistyki,  Uniwersytet Szczeciński

• III Ogólnopolskie Europeistyczne Warsztaty Metodologiczne dla Doktorantów i Habilitantów, 11–12 kwietnia 2012 r. Instytut Politologii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

• IV Ogólnopolski Warsztaty Metodologiczne dla Doktorantów i Habilitantów, 24 –25 października 2013 r., Instytut Politologii, Uniwersytet Gdański

• V Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczne dla Doktorantów i Habilitantów, 16–17 września 2014 r.,  Instytut Europeistyki, Uniwersytet Warszawski

• VI Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczne dla Doktorantów i Habilitantów, 16–17 września 2015 r., Katedra Studiów Europejskich, Uniwersytet Wrocławski

• VII Ogólnopolskie Europeistyczne Warsztaty dla Doktorantów i Habilitantów, 21-22 czerwca 2016, Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji oraz Katedra Krajów Europy Północnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

• VIII Ogólnopolskie Europeistyczne Warsztaty dla Doktorantów i Habilitantów, 25-26 września 2017, Instytut Politologii i Europeistyki,  Uniwersytet Szczeciński

Publikacje powarsztatowe:

• K. A. Wojtaszczyk, T. Kownacki (red.), Metodologia badań europejskich. I Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczne dla Doktorantów i Habilitantów, Uniwersytet Warszawski,  11–12 maja 2010 r., Warszawa 2010.
  • S. Kaniewski, D. Kowalewska,  M. Żurek (red.), Metodologia studiów europejskich, Szczecin, Warszawa  2012

• A. Skolimowska (red.), Teorie i metody w studiach europejskich, Warszawa 2013